דף הבית » דיור תומך

דיור תומך

דיור תומךדיור תומך הוא דיור המיועד לקשישים המעוניינים בחיים עצמאיים לכל דבר, אך זקוקים לעזרה מסוימת בשגרת היום יום. במדינת ישראל אחוז הקשישים הינו 10% מכלל האוכלוסייה כולה. אורך החיים ואיכות החיים של הקשישים גדלה מידיי שנה, לכן ישנם קשישים אשר מעוניינים בחיים פעילים ומלאים, אך מתקשים לחיות לבדם בביתם. לאנשים אלו נוצרה האופציה של דיור תומך.

דיור תומך משלב בתוכו את המאפיינים של דיור מוגן עם בית אבות, אך בניגוד לדיור מוגן אשר אין בו כמעט תמיכה לדיירים, מקבלים הדיירים תמיכה בשגרת החיים ויחד עם זאת לא נשללת עצמאותם וחופשיותם כמו שקורה בבית אבות מסורתיים.

מאפייני דיור תומך

הדיור התומך הוא חלק מתוך הדיור המוגן ונמצא לרוב באותו מתחם. באמצעות הדיור התומך מקבל הקשיש תמיכה במצבו הפיזי אשר אינו מאפשר לו לקיים חיים עצמאיים במלואם, אך יחד עם זאת משמר את החופשיות של הקשיש במהלך היום יום.

המסגרת של הדיור התומך נותנת דגש גדול על העצמאות של הקשיש ומציעה לו עזרה בתחומים בהם הוא מתקשה להתנהל לבדו. באופן זה נשמרת שיגרת חיים בריאה גם פיזית וגם נפשית, מאחר והקשיש נמצא בתוך מסגרת קהילתית תומכת המספקת לו את כל הצרכים ואף מאפשר לו להתנהל לבדו.

כמו כן, דיור תומך מציע שירותי שיקום לאחר אירוע, או החלמה ממחלה ועל כן הוא יכול להוות אופציה לטווח קצר. עיקר החשיבות בדיור התומך, הוא שמירה על אורח החיים ללא צורך לעבור ממוסד אחד למשנהו ולאפשר לקשישים לשמור על סביבת חייהם לאורך זמן רב עם מענה לצרכים המשתנים.

הדיור התומך מציע גם אפשרות של ליווי סיעודי צמוד עם הקשיש בחדר מגוריו, זהו בעצם אמצעי חלופי לאשפוז סיעודי, המאפשר יחס אישי, חם ומעקב אחר תפקודו של הקשיש ועזרה בכל עניין.

שירותים הניתנים במסגת דיור תומך

דיור תומך מעניק מגוון רחב של שירותים, הנקבעים יחד עם הקשיש ובהתאם לרצונו ולצרכיו האישיים.

 • שירותי תחזוקה וניקיון: ניקיון מקום המגורים, שירותי כביסה וגיהוץ, שירותי אבטחה 24 שעות ביממה.
 • שירותים רפואיים: קיימת השגחה של רופא או אחות במשך 24 שעות ביממה, כאשר הצוות הרפואי זמין לקשישים בכל עת ובכל סיטואציה. שירותים רפואיים נוספים: מעקב רפואי צמוד, שירותי אמבולנס ושירותי חירום בעת הצורך.
 • שירותי השגחה ועזרה על ידי הצוות בביצוע פעולות של שיגרת יום יום.
 • שירותי הסעדה והאכלה.
 • פעילות קהילתית: חוגים, לימודים, סדנאות העשרה, הופעות והרצאות.

מאחר והדיור התומך הוא חלק מהדיור המוגן, נהנים הקשישים משירותים נוספים הניתנים כגון: מסעדה, בית קפה, מינימרקט, חדר כושר, ספריה, בריכה, פינות ישיבה בפנים ובחוץ ושירותים נוספים בהתאם למקום הנבחר.

דיור תומך – מחירים ועלויות

הדיור התומך נחשב ליוקרתי במיוחד ואינו נתמך על ידי הממשלה, על כן המחיר משתנה בהתאם לשירותים הנוספים שהוא נותן. מסלולי תשלום עבור דיור מוגן, משתנים בהתאם למוסדות, כאשר המוסדות מציעים אפשרויות תשלום שונות, החל מפיקדון חד פעמי, תשלום חודשי, או שילוב של שניהם.

הדיור התומך היא האופציה הטובה ביותר, היוקרתית והנחשקת ביותר, הנותנת מענה אופטימאלי לקשישים אשר לא מסוגלים מבחינה פיזית לחיות בגפם, אך מעוניינים להיות מעורים בסביבה קהילתית המספקת להם מענה לצרכים החברתיים והאישיים. בטרם נרשמים לדיור מוגן, חשוב לבדוק האם קיימת האופציה לדיור תומך במקרה של הרעה או החמרה במצב הקשיש, זאת על מנת למנוע טראומה של מעבר ממוסד למוסד, היכול להשפיע בצורה משמעותית על חיינו, בעיקר כאשר מדובר בשינויים בגיל מבוגר. להרחבה: טיפים למעבר חלק לדיור המוגן.

דיור תומך הינו אחד השיקולים החשובי ם בעת בחירת דיור מוגן. להרחבה על גורמים נוספים המשמעותיים בעת בחירת דיור מוגן: שיקולים בבחירת דיור מוגן.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

איך מזהים את הזמן הנכון להמליץ להורים על דיור מוגן?

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715449

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר