דף הבית » גביית תשלום על שיכון מטפל סיעודי

גביית תשלום על שיכון מטפל סיעודי

גביית תשלום על שיכון מטפל סיעודיאין זה סוד כי ההתנהלות של אדם בגיל הזהב אינה פשוטה כלל. כל פעולה, שבוצעה פעם בקלות, הופכת למורכבת, כשהסיוע וההשגחה התמידיים חשובים גם הם. מבחינה מעשית, יש לכך שני היבטים אפשריים. הראשון הוא השתכנות של האדם במוסד דיור מוגן,  והאחד – השגחה של מטפל סיעודי עליו.

פסק דין חשוב, שהתקבל לאחרונה, מחבר בין הנקודות האלה, והוא קובע כי באפשרותם של בתי דיור מוגן לגבות תשלום נוסף עבור שיכונו של מטפל סיעודי ביחידה של הדייר המשתכן במוסד הגריאטרי. מה בדיוק עומד מאחורי פסק הדין?

עיקרי המקרה

הסיפור מתחיל בתחילת שנת 2011, שעה שעמותת דיירי הדיור המוגן בישראל הגישה בקשה, לבית הדין לחוזים אחידים בירושלים, לשנות חלק מהחוזים האחידים המאפיינים את בתי הדיור המוגן. אחד הסעיפים המרכזיים נוגע לתנאים אשר תכליתם אישור על הדייר לשכן, בחדרו, מטפל סיעודי.

חשוב להדגיש כי באותה תקופה, נחקק בכנסת חוק הדיור המוגן, אשר התייחס לסעיף הזה בדיוק. דבר זה תרם לגישור בין הצדדים בעת המחלוקת המשפטית, כשהסוגיה האחרונה עליה נותרה מחלוקת היא נושא התשלום עבור מגוריו של המטפל הסיעודי.

אחת הטענות, שהועלו על ידי העמותה הייתה, שהתשלום הנוסף הנגבה בחלק ניכר ממוסדות הדיור המוגן, אינו במקום ולו מכיוון שגם כך הסכום הנגבה עבור הדיור במוסד משמעותי.

עמותת דיירי הדיור המוגן הצליחה להגיע להסכם עם מספר מוסדות הפועלים בתחום, ובכלל זה נופי השרון, שבעת הכוכבים, פאלאסס אמריקה ואחרים.  בהם, נקבע שלא ייגבה תשלום נוסף עבור המטפל הסיעודי, אלא במקרים המחייבים זאת.

מן העבר השני, לא הצליחה העמותה להגיע להסדר עם מוסדות אחרים אשר טענו, בין השאר, כי שיכון אדם נוסף כרוך בהוצאות רבות מבחינתם, ובעיקר על מים, חשמל וכיוצא בזה.

דבר השופטים

לאחר מספר דיונים, הגיעו שופטי בית הדין – השופטת תמר בזק רפפורט והחברים ד"ר יהודה אדר וד"ר משה גלברד –  למספר החלטות חשובות. ראשית, הקביעה כי חוזי מוסדות הדיור המוגן נחשבים לחוזים אחידים, אשר נוסחו על ידי המוסדות עצמם.

בהמשך לכך, נקבע כי תנאי בחוזה המחייב את הדייר בתשלום נוסף עבור המטפל הסיעודי המשתכן ביחידתו אינו נחשב לסעיף מקפל בחוזה אחיד. מצד שני, השופטים עיינו בכל אחד מאופני ניסוח התנאי בחוזים השונים של המוסדות הגריאטריים, ושינו חלק מהם בהתאם.

מבחינה מעשית, החלטת בית הדין קובעת כי אין פסול בגביית תשלום עבור המטפל הסיעודי, בין השאר כי מוסדות הדיור המוגן פועלים במסגרת שוק חופשי.

טיעון אחר שהועלה הוא, שללא אפשרות גביית התשלום, עשויים מוסדות הדיור המוגן להעלות את מחיריהם באופן גורף, מה שיפגע גם באלה שמתגוררים בהם אך אינם זקוקים למטפל סיעודי צמוד. ההמלצה הייתה, מן העבר השני של המשוואה, שתיקבע תוספת סבירה, או שמא הדבר יביא לסתירה של מהות החוק.

החלטה זו, יש לציין, גררה גם היא מחלוקת.  בין השאר בנוגע להתנגשות האפשרית בין זכויותיהם של מוסדות הדיור המוגן לזכויות הדיירים שלהם.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715449

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר