דף הבית » מחלקה סיעודית

מחלקה סיעודית

מחלקה סיעודיתאחד השיקולים הגורמים לבני הגיל השלישי לבחור במגורים בדיור המוגן, הינו תחושת הביטחון והיציבות  שצורת דיור זו מעניקה. הדייר נמצא תחת גוף אשר קשוב לצרכיו ומצבו וזמין בשעת הצורך. על מנת לשמור על יציבות זו, מומלץ  בעת החיפוש אחר בית דיור מוגן מתאים, לבחון האם קיימת במקום מחלקה סיעודית אשר תהווה מענה לצרכי הקשיש באם מצבו הבריאותי יתדרדר.

מחלקה סיעודית מיועדת לאנשים המוגדרים כסיעודיים ומרותקים לכיסא או למיטה. במוסדות מסוימים קיימת הפרדה בין הדיירים במחלקות הסיעודיים על פי חומרת מצבם הבריאותי או על פי מצבם הקוגניטיבי. לרוב נמצאים במחלקה שניים עד שלשה דיירים בכל חדר, כאשר ישנן מחלקות המאפשרות חדרים פרטיים.

במחלקות סיעודיות, בדרך כלל שמים דגש על מרחב וריהוט המאפשר לדיירים התנהלות נוחה. למשל, השולחנות במחלקה הם בגובה מתאים המאפשר ישיבה  בכסא הגלגלים.

צוות רפואי במחלקה סיעודית

במחלקה הסיעודית נמצאת אחות באופן קבוע, רופא אשר על פי התקן של משרד הבריאות מגיע מספר פעמים בשבוע ועובדת סוציאלית אשר תפקידה לדאוג לרווחה של דיירי המחלקה, להקל על תהליך ההתאקלמות של דיירים חדשים ולסייע בפתרון בעיות סוציאליות. בנוסף, בכל מחלקה סיעודית נמצא פיזיותרפיסט. טיפולי הפיזיותרפיה מתקיימים בין פעמיים לשלוש פעמים בשבוע ומטרתם לשמור על תחזוקת הגוף, לשפר יכולות פיסיות ולמנוע החמרה במצב ופצעי לחץ. לעיתים, מוטלות על הדייר משימות מעבר למפגש עם הפיזיותרפיסט, כגון הליכה טיפולית בחברת איש צוות או אחות. הצוות המטפל מסייע לדיירים הזקוקים לעזרה בפעולות היום יום, כגון: אכילה, ניידות, רחצה והחלפת חיתולים.

פעילויות וחוגים

מרבית הפעילויות במחלקה הסיעודית מתנהלות במהלך היום, כאשר הנהלת המקום משתדלת להתאים את החוגים והפעילויות ליכולות ולצרכי הדיירים. רוב המחלקות מקדישות לדיירים שעה ביום של פתירת תשבצים ואקטואליה, חוגים המערבים מוסיקה ותנועה וחוגי יצירה והרצאות המעשירות את הדיירים.

בחלק מהמוסדות קיים אף חדר חושים המאפשר תקשורת והבעה עצמית בעזרת מגע, ריח וצלילים וישנם מקומות המקיימים מפגש טיפולי עם בעלי חיים.

מחלקה סיעודית בדיור מוגן

במקרים בהם דייר מהדיור המוגן הופך לסיעודי, מומלץ להעביר אותו לדיור תומך או למחלקה סיעודית השייכת לדיור המוגן, זאת על מנת לא להחמיר את עגמת הנפש בשל ההחמרה במצב ולא להעמיס על הדייר שינוי נוסף. בדרך כלל מחלקה זו שומרת על איכות גבוהה וטיפול מסור ומאפשרת לדייר מעבר קל יותר. כדאי במיוחד לשקול לחיוב החלטה זו במקרים בהם בן הזוג נמצא עדיין בדיור המוגן.

לעיתים, אפשרות השהות במחלקות אלה שמורה רק לדיירי המקום. אולם, קיימות מחלקות סיעודיות הפתוחות גם בפני אנשים שאינם דיירי המקום. חשוב לציין, כי בחלק מהמקרים שייכת המחלקה הסיעודית לגוף נפרד וכי לרוב אין מרחב משותף עם מחלקות אחרות ואין קשר בין פעילות המחלקה הסיעודית לבין פעילות הדיור המוגן, ובכל זאת קיימים בתים המאפשרים לדיירי המחלקה הסיעודית לבקר את בני זוגם השוהים בדיור המוגן.

עלויות

העלות החודשית של מחלקה סיעודית נעה בין 9,500 שקלים ל- 20,000 שקלים. מחלקות סיעודיות בדיור המוגן לרוב מרווחות וברמת תחזוקה גבוהה ועל כן מחירן בדרך כלל מתחיל ב- 12,000 שקלים. עלות השהות בחדר פרטי הינה בדרך כלל פי שניים ממחיר העלות בחדר זוגי. בחירה זו מומלצת לדיירים צלולים בעלי יכולת כלכלית, אשר אינם מעוניינים בחברת אדם נוסף.

אם כך, ניתן לסכם כי המעבר למחלקה סיעודית מציבה את הקשיש ובני משפחתו בפני התמודדות לא פשוטה, אך חשוב לזכור כי שהות במחלקה איכותית עם טיפול מסור לרוב מונעת החמרה במצב, אשפוזים בבית החולים, נפילות ותאונות. לכן, בחירה זו לרוב עדיפה על פני פתרונות אחרים.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715449

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר