דף הבית » ליווי רוחני לבני הגיל השלישי והרביעי

ליווי רוחני לבני הגיל השלישי והרביעי

ההגעה לגיל השלישי והרביעי היא אחת מנקודות הציון החשובות בחייו של האדם. בתקופה זו, המתחילה מבחינת ההגדרה ליווי רוחני לבני הגיל השלישי והרביעיעם היציאה לפנסיה, ניצב האדם בפני צומת דרכים. פתאום סדר העדיפויות משתנה, וכך גם לוח הזמנים: העבודה כבר לא תופסת חלק גדול מהזמן שלו, המשפחה כבר גדלה ולעיתים "עזבה את הקן" ולכך ניתן להוסיף שינויים אפשריים ביכולת הפיזית, הקוגנטיבית והמנטלית (לרוב לרעה).​תנאים אלו הופכים את הרעיון של ליווי רוחני לבני הגיל השלישי והרביעי לעמוס יתרונות, ולראיה – אחוז הולך וגדל של מבוגרים הבוחרים בקבלת סיוע מהסוג הזה.

מהי מטרתו של הליווי הרוחני? וכיצד הוא מסייע לבני הגיל השלישי והרביעי?

הגיל השלישי והרביעי הוא פעמים רבות תקופה בה האדם מתחיל לשאול שאלות שהיו פחות רלוונטיות עבורו קודם לכן, או אפילו שאלות שלא היה לו את הזמן לשאול בשנים עברו. כך למשל קשישים רבים מחפשים בשנים המאוחרות של חייהם תשובה לשאלת משמעות החיים, לעיתים עקב המוות שעלול כבר לארוב מעבר לפינה, התמודדות עם שכול ואובדן שהופכת למתבקשת בגילאים מאוחרים יחסית ועוד.

הליווי הרוחני עשוי לספק תשובות בעלות עומק לשאלות מהסוג הזה, תוך התבססות על טקסטים ממקומות שונים: פילוסופיה, פסיכולוגיה, אפילו יהדות. הכול בהתאם לידע של האדם שמעביר את הליווי הרוחני, ולעיתים גם לתחומי העניין של האדם המבוגר שמקבל אותו. למרות שהליווי הרוחני עשוי להתמקד בעיקר בנושאים הנוגעים לאדם המבוגר מפאת גילו, ייתכן בהחלט שהבחירה תהיה לעסוק בנושאים הנחשבים ל"כלליים" ולרחבים יותר.

חשוב להזכיר כי בלא מעט מקרים, בגיל השלישי והרביעי האדם נעשה פתוח יותר להרחבת הידע שלו. זוהי תקופה בה רבים מעוניינים לפתח תחביבים חדשים, להיכנס לעומקם של דברים שההתעסקות שלהם בהם עד כה הייתה בסיסית, לחרוג מגבולות הידע שהם צברו עד כה.

מה הם יתרונות הליווי הרוחני?

ליווי רוחני הוא הליך שעשוי להיות בעל כמה וכמה יתרונות עבור אלה הבוחרים לעבור אותו. יש קשישים שמרגישים שעצם הליווי הרוחני הוא בבחינת מציאת משמעות לחיים עבורם, לא פחות. אותם אנשים מצפים בשקיקה לכל מפגש עם המלווה הרוחני, ולעיתים אפילו עוסקים בנושאי העומדים בלב הליווי גם בזמנם הפנוי. יש להדגיש בהקשר הזה שליווי רוחני בהחלט עשוי להימשך חודשים ספורים ולכלול במסגרתו גם "שיעורי בית" הניתנים לאדם העובר את התהליך.

ליווי רוחני בהחלט עשוי לתרום לצלילותם ולבריאות המנטלית של בני הגיל השלישי והרביעי. מומחים רבים ממליצים לעשות את כל המאמצים בשנים אלה על מנת להפעיל את המוח כמה שניתן, ועיסוק אינטלקטואלי בסוגיות העומדות בליבת הליווי הרוחני עשוי בהחלט לתרום לכך. בתרחיש החיובי, ניתן יהיה באמצעות שאילת שאלות, התעמקות בטקסטים וניתוח שלהם להאיט ככל שניתן את ההידרדרות המנטלית, הנראית כמעט מובנת מאליה ככל שהאדם מתבגר.

מעוניינים בליווי רוחני? ככה מתחילים…

הפופולאריות של ליווי רוחני לבני הגיל השלישי והרביעי הביאה לכך שבמוסדות שונים המיועדים לאוכלוסייה המבוגרת, דוגמת בתי אבות או מוסדות דיור מוגן, יכולים הדיירים לקחת חלק במסגרות של ליווי רוחני. גם מי שמעוניין לעבור את התהליך באופן עצמאי יוכל למצוא מלווים רוחניים בכל רחבי הארץ, חלקם מגיעים עד למקום המגורים של האדם המבוגר על מנת לבצע את התהליך.

שימו לב שההגדרה של מלווים רוחניים היא רחבה ואינה חד משמעית, ולכן מומלץ לבדוק מבעוד מועד את ההכשרה והידע של המלווה הרוחני, האופן בו מתבצע התהליך (למשל מבחינת כמות הפגישות ותדירותן) וכן הלאה. מכיוון שחלק מרכזי בהצלחת הליווי הרוחני הוא הכימיה בין שני הצדדים, מומלץ להיפגש עם המלווה הרוחני בניסיון להתרשם מסוגיה זו.

אתם אתם מחפשים מטפל רוחני מומלץ ובעל ניסיון מומלץ לפנות למרכז הארצי "בקשר לטיפול" אשר מתאימים לכל אדם את המטפל הרוחני המתאים לו. ההתאמה מתבצעת באמצעות הטלפון, באופן דיסקרטי לחלוטין וללא התחייבות כלל.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

דיור מוגן אקסקלוסיבי – איכות ויוקרה לגיל הזהב

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715449

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר